Ahşap Hakkında

Neden ahşabı tercih ediyoruz?

Ahşabın nemi  ve insan sağlığına zararlı gazları emme özelliği vardır. Bu sayede içeride doğal bir hava dolaşımı sağlayarak daha dengeli ve sağlıklı bir hava oluşur. İnsan sağlığına zararlı madde içermez. Yalıtkanlık özelliği ile güçlü elektrik akımlarına dirençlidir.

Yapı malzemelerinin içinde yinelenebilir olması ahşabı diğer yapı malzemeleri arasında üstün tutmaktadır.Ahşap diğer yapı malzemeleri oranla çok daha az enerji tüketimi ile oluşur. Diğer yapı malzemeleri üretim aşamasında sera gazı , su ve hava kirliliği yaratarak doğaya zarar verir.Özellikle ahşap kullanımının yaygın olduğu ülkelerde orman sayısı giderek çoğalıyor.Endüstriyel ormancılık sayesinde bilinçli kesilen her ağaç için çok daha fazla ağaç dikilmelidir. Green Peace gibi doğa koruma görevini üstlenen kuruluşlar ahşap evi desteklemektedirler.

Ahşap ev depreme dayanıklı yapılardır. Deprem sırasında betonarme yapıların taşıyıcı kolonlar ve kirişleri esneyemediği için çabuk kırılırlar. Ahşap, esnek özelliği sayesinde deprem dalgalarıyla aynı yönde hareket eder ve kırılmayı engeller. Ahşabın yapı özelliklerinde dikey ve yatay ağaçların birbirine bağlanması vardır. Bu da ahşap evin herhangi bir sarsıntıya karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Los Angeles şehri fay hattının tam üzerinde olmasına karşın yapıların %99’u ahşaptır. Japonydaki Horyuji Tapınağı (700), İngiltere’deki Greensted Kilisesi (1053) ve Londra’daki Westminster Salonu (1399) gibi yüzyıllar önce inşa edilen ahşap yapılar bugün hala ayaktadır. Ülkemizde de Osmanlı döneminden kalma birçok ahşap ev bulunmaktadır(Resim1).

Bilinenin aksine ahşap yangına daha fazla direnç gösterir. Kömürleşme özelliği nedeniyle ahşap yapılar büyük yangınlara uzun süre dayanabiliyor. Ahşap yapılar yangına 90 dakika kadar dayanabiliyorken diğer yapılar normal bir yangına 10 dakika dayanabilmekte, anında çökmektedir. Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir. Aynı oranda ahşap; beton ya da çelikten fazla yük taşıyabilir. Ahşap ile büyük açıklar kolonsuz geçilebilmektedir(Resim3).

Ahşap ev her iklim koşuluna uyumludur. Norveç gibi aşırı soğuk iklime sahip olan yerlerde de kullanılıyor, Miami ve Florida gibi sıcaklığın aşırı yüksek olduğu yerlerde de kullanılıyor. Ahşap evde direk duvarın içine konulan izolasyon malzemesi ve dış cephede kullanılan nem örtüsü yazın serin, kışın sıcak olmasını sağlamaktadır. Ayrıca ses izolasyonunun da çok iyi olmasını sağlar. Ahşap ev çok daha hızlı inşaa edilir, oda büyütme veya ekleme gibi işleri daha temiz, kolay ve hızlı yapılır.

  1. Bütük Ada Rum Yetimhanesi (1898) yükseklik 23m

2. Büyük alanlar kolonsuz geçilebilir